حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی از پیشگامان انقلاب اسلامی در شهر دامغان و اولین زندانی سیاسی آن دیار در رژیم شاهنشاهی است، روحیۀ انقلابی، سخنرانی‌های ضد رژیم پهلوی، پخش اعلامیه و عکس‌های امام خمینی (ره) باعث شد تا در ‌سال ۱۳۴۹ از دامغان دستگیر و در زندان «قزل‌قلعه» زندانی شود، ازآن‌پس بود که در اسناد سازمان اطلاعات و امنیت کشور «ساواک» از او به عنوان عنصری خرابکار و مخالف رژیم یاد شد و مزاحمت‌ها و مراقبت‌های فراوان دژخیمان، آغاز گشت.

هرچه به‌سال ۵۷ یعنی سال پیروزی انقلاب نزدیک‌تر می‌شد، فعالیت‌ها، سخنرانی‌ها و مسافرت‌های تقوی نیز بیشتر و بیشتر می‌شد. در اعتصابات و اعتراضات طلاب، تعطیلی درس‌های مراجع تقلید به‌عنوان اعتراض به اعمال دستگاه رژیم طاغوتی، برنامه‌ریزی برای سخنرانی‌های انقلابی در قم و شهرستان‌ها، تکثیر اعلامیه‌ها و نوار سخنرانی‌های امام‌خمینی (ره)، ارتباط و تماس با علمای بلاد، از فعالیت‌هایی بود که حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی انجام می‌داد. آنچه در ادامه می‌آید، بخشی از اسناد گردآوری شده در سازمان اطلاعات و امنیت کشور «ساواک» از فعالیت‌های حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی است:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شناسایی عامل نصب عکس‌ خمینی

تاریخ گزارش: 48/10/9

شماره گزارش: 3679/هـ

به: 316

از: 14/هـ

منبع: 3334

تاریخ وقوع: اخیرا

تاریخ رسیدن خبر به منبع: اخیرا

تاریخ رسیدن خبر به رهبر عملیات محل: 48/10/2

پیرو: 3595/هـ – 48/10/2

موضوع: نصب عکس خمینی در مدرسه حاج فتحعلی بیک دامغان

طبق اطلاع سید رضا تقوی فرزند سید علی که در قم تحصیل می‌کند، ضمن یک مسافرت 48 ساعته به‌دامغان از اینکه عکس‌های خمینی از کتابخانه و مدرسه برداشته شده بود ناراحت شده و عکس دیگری از مشارالیه را به‌یکی از برادران خود به‌نام محمدعلی تقوی که کر و لال می‌باشد داده و نامبرده آن‌را هر روز در نقاط مختلف مدرسه نصب می‌نمود. ولی چند روزیست که از عکس مزبور خبری نیست و معلوم نیست به‌وسیلۀ چه شخصی برداشته شده است.

نشریه منبع- سید علی تقوی پدر سید رضا خادم مدرسه حاج فتحعلی بیک بوده و از ادارۀ اوقاف دامغان ماهیانه 100 تومان حقوق می‌گیرد.

نظریه رهبر عملیات- به‌منبع تذکر داده شد که در صورت مشاهدۀ عکس خمینی آن‌را به‌طور غیر محسوس برداشته و ارائه نماید.

نظریه رئیس امنیت داخلی- برابر اطلاع صمیمی رئیس اطلاعات شهربانی دامغان برای برداشتن سه قطعه عکس قبلی سفارش نموده که این‌دفعه می‌نویسم عکس وجود نداشت ولی دیگر نصب نشود.

نظریه رئیس ساواک- گزارش منابع این ساواک قابل تائید است لکن شهربانی به‌باری به‌هر جهت گذرانده و نتیجه‌ای که برای این ساواک حاصل شده بدبینی به‌منابع است که با گذشت زمان در دسترس قرار می‌گیرند.

طبقه‌بندی حفاظتی- خیلی محرمانه