گاهی یک جمله از زبان حکیمی، با گوش دل­شنیدن کلید موفقیت می­‌شود و مسیر زندگی انسان را به­‌کلی تغییر می‌­دهد…

یادداشت‌ها، مجموعه‌ای از کوتاه‌نوشته‌های حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی است که در موضوعات مختلف و به فراخور مناسبت‌های گوناگون نگاشته شده است. مکتوباتی که از نثری روان برخوردار بوده، به زیور آیات و روایات زینت یافته و با ادبیات غنی فارسی ملاحت پیدا کرده‌اند. یادداشت‌های حاضر توسط حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی، در روزهای نمایندگی مجلس یازدهم تألیف شده و توسط هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، در صحن عمومی و در میان نمایندگان مردم، توزیع گشته است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

حکیمانه­‌ها

1- گاهی یک جمله از زبان حکیمی، با گوش دل­‌شنیدن کلید موفقیت می­‌شود و مسیر زندگی انسان را به­‌کلی تغییر می‌­دهد. امام صادق(ع) فرمود: انسان سعادتمند، سخنان پندآمیز را مایه سعادت می­‌داند «السَّعیدُ یَتَّعِظُ بِموُعِظَهِ التَّقوی»

2- پیامبر اکرم(ص) به فرزندان عبدالمطلّب فرمود: شما نمی‌­توانید مردم را با بذل و بخشش‌­های مالی راضی کنید پس با گشاده‌­رویی و رفتار نیکو، دل­‌هایشان را فتح، و به­‌سوی خود جذب نمایید. «اِنَّکُمْ لَمْ تَسَعوُا النّاسَ بِأمْوالِکُمْ، فَألْقُواهم بِطَلاقَهِ الْوَجْهِ وَ حُسْنِ البِشْرِ» «وسائل/ج8/ص512»

3- امام خمینی(ره): تلاش کنید قبل از آن­که مردم به شما روی آورند خود را بسازید.

4- امام خامنه‌­ای: هرکس که خود را در معرض ریاست و امامت و پیشوایی جامعه می­‌گذارد در هر محدوده‌­ای اول باید شروع به تأدیب و تربیت خود کند، بعد شروع به تربیت مردم کند. یعنی اول خود را اصلاح کند بعد به سراغ دیگران برود.

5- آیت‌­الله جوادی آملی: ظاهر مردم، باطن مسئولان است. مسئولان باطن­شان را درست کنند ظاهر مردم اصلاح می­‌شود. «النّاسُ عَلی دینِ مُلوُکِهِمْ»

6- آیت‌­الله طالقانی: اگر آن حساسیتی که علمای ما روی «کفر» داشتند روی «ظلم» می­‌داشتند کفر به‌وجود نمی‌­آمد، چرا که ظلم، موجب کفر می‌­شود.

7- آیت‌­الله شهید مدرس: آن اشخاصی که رنگ پیدا کردند و می­‌گویند عقیده ما تمایل به سیاست انگلیس است، یا عقیده سیاسی ما به روس است، ما بر ضد همه آن­ها هستیم؛ ایرانی مسلمان، باید مسلمان و ایرانی باشد. هر رنگی غیر این داشته باشد دشمن دیانت ما، دشمن استقلال ماست. ایرانی باید خودش ایرانی باشد. سیاستش هم ایرانی باشد.

8- آیت­‌الله شهید مطهری: در جامعه خودمان همان­طور که مسئله عدالت را با شدت مطرح می‌­کنیم، به همان شدت نیز مسئله معنویت را مطرح کنیم. اصلاً بدون معنویت، عدالت امکان­‌پذیر نیست. اگر معنویت را فراموش کنیم، انقلاب خودمان را از یک عامل پیش‌­برنده، محروم کرده‌­ایم.

9- شهید مظلوم آیت­‌الله دکتر بهشتی: «همه کسانی که با مبارزه و انقلاب سروکار دارند می­‌دانند که جنگ روانی، یکی از حساس­ترین جنگ‌­هاست… و طبیعی است که هوشیاری انقلابی همه ما ایجاب می‌­کند که در رویارویی با این جنگ روانی، آگاهانه برخورد کنیم و جلوی آثار شوم این جنگ را که دشمنان انقلاب برای این­که جلو پیروزی انقلاب را بگیرند به وجود آورده‌­اند، بگیریم…»

10- آیت‌­الله شهید صدوقی: «تا یک تحول فکری و فرهنگی ایجاد نشود مردم نمی­‌توانند به آن اهداف عالیه اسلام و سعادت والای انسانی خویش نائل گردند و تنها راه اصلاح جامعه، بردن فرهنگ انقلاب اسلامی به میان مردم است.»

11- آیت­‌الله شهید دکتر مفتح: «اگر در یک ملت که روح مبارزه با گناه و فساد و نهی از منکر نبود و هر فردی خود را مسئول (مبارزه با) فساد محیط ندانست و با عناوین و بهانه‌­های موهوم و غلط­ شانه از زیر بار این مسئولیت خطیر تهی کرد و حالت بی­‌تفاوتی و به‌­من­‌چه، در او پدید آمد، طبعاً این چنین اجتماعی لجنزار گناه و انحراف، و محیط فقر و بدبختی و گرسنگی و بیماری خواهد شد که دعای نیکان کوچک­ترین تأثیری در تغییر و بهبود آن نخواهد داشت.»

سیدرضا تقوی

نماینده مردم شریف تهران