از نگاه امام صادق (ع) شیعه جعفری تنها یک اسم و عنوان نیست بلکه مجموعه‌­ای از خصلت­ها و اوصافی می­باشد که علاقه­‌مندان…

یادداشت‌ها، مجموعه‌ای از کوتاه‌نوشته‌های حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی است که در موضوعات مختلف و به فراخور مناسبت‌های گوناگون نگاشته شده است. مکتوباتی که از نثری روان برخوردار بوده، به زیور آیات و روایات زینت یافته و با ادبیات غنی فارسی ملاحت پیدا کرده‌اند. یادداشت‌های حاضر توسط حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی، در روزهای نمایندگی مجلس یازدهم تألیف شده و توسط هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، در صحن عمومی و در میان نمایندگان مردم، توزیع گشته است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شیعه جعفری

 

الف: شیعه کیست؟: شیعه در لغت به ­معنای پیرو و در اصطلاح به ­کسانی می­گویند که معتقد به­ امامت علی بن ابیطالب (ع) و فرزندان معصوم آن حضرت هستند و در زندگی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اعتقادی از آن بزرگواران پیروی می­کنند.

ب: شیعه جعفری: در دوران امامت امام صادق (ع) (83-148ق) ظهور فرقه‌­ها و نحله­‌های فکری، فقهی و کلامی مانند زنادقه و دهریون، معتزله، اشاعره، متصوفه و … فضای فکری و فرهنگی جامعه را اشغال کرده بودند، در این غوغای مناظرات فکری و کلامی و تحیر و اضطراب برخی افراد موجب شد تا امام صادق (ع) با تأسیس حوزه علمیه فقه شیعه را توسعه بدهد و معارف فقهی و کلامی را نظام­‌مند کند و هویت اجتماعی، علمی و سیاسی پیروان اهل ­بیت را تقویت نماید. در چنین شرایطی که پیروان هر فکری با نام مخصوص، معرفی و شناخته می­شدند آن مجموعه­‌ای که از مکتب امام صادق (ع) پیروی می­کردند و به پیشوایی اهل بیت معتقد بودند به نام «شیعه جعفری» نامیده شدند.

ج: ویژگی‌­های شیعه جعفری: از نگاه امام صادق (ع) شیعه جعفری تنها یک اسم و عنوان نیست بلکه مجموعه‌­ای از خصلت­ها و اوصافی می­باشد که علاقه­‌مندان به امام صادق (ع) باید آن را با زحمت و مراقبت به‌­دست آورند و بر آن لباس عمل بپوشانند تا در زمره شیعیان جعفری قرار بگیرند. در این­جا از زبان امام صادق (ع) به برخی از ویژگی­‌های شیعه جعفری اشاره می­کنیم.

1- پرهیز از حرام: سرلوحه زندگی شیعه جعفری پرهیز از محرمات الهی است. امام صادق (ع) فرمودند شیعیان ما اهل پرهیز هستند و از هر آنچه خداوند آن ­را حرام کرده است اجتناب می­ورزند. «شیعَتُنا اَهْلُ الوَرَعِ… و یَجْتَنِبونَ کُلَّ مُحَرَّمْ»

2- ظلم به ­دیگران: در مکتب امام صادق (ع) ظلم و ستم به دیگران محکوم و مردود است، هیچ­کس نمی­تواند در فضای فکری شیعه جعفری تنفس کند و ستم­گری را پیشه خود قرار دهد. حضرت صادق (ع) به عبدالله جُندب، فرمود: به شیعیان ما این پیام را برسان و بگو: کسی که به مردم ستم روا بدارد از شیعیان ما نیست. «لَیْسَ مِنْ شیعَتِنا مَنْ یَظْلِمُ النّاسْ» (بحار/75/281)

3- مهار زبان: امام صادق (ع) فرمود: شیعه ما زبانش آزاد نیست که هر آنچه به ذهنش می­رسد آن­ را بگوید زبانش را در مهار عقل و دینش قرار می­دهد. «وَ ما شیعةٌ جَعْفرٍ اِلّا مَنْ کَفَّ بِلِسانِهِ» (بحار/75/382)

4- سبک شمردن نماز: ابوبصیر می­گوید برای عرض تسلیت بر حمیده همسر امام صادق (ع) وارد شدم او گفت: امام (ع) در ساعت آخر عمرشان نزدیکان خود را فراخواند و فرمود: کسانی که نماز را سبک بشمارند شفاعت ما شامل آن­ها نخواهد شد. «اِنَّ شَفاعَتَنا لَنْ تَنالَ مُسْتَخَفّاً بالصَّلاة» (مستدرک/3/25)

5- دگردوستی: از ویژ­گی­‌های شیعه جعفری، دوستی و محبت به دیگران است. او هرگز نمی­تواند نسبت به برادران ایمانی و هم­‌نوعان انسانی بی­تفاوت باشد و براساس آموزه­‌های اسلامی در غم و شادی دیگران شریک می­شود. کم­ترین احساسی که نسبت به دیگران دارد این است که آن­چه را برای خود می­خواهد برای دیگران نیز بخواهد. « اَنْ تَرضْی لِاَخیکَ ماتَرْضی لِنّفْسِکَ» (بحار/75/250)

6- خود اتکایی: در مکتب امام صادق (ع) خود اتکایی و استقلال شخصیتی یک ارزش متعالی محسوب می­گردد و رهبری این مکتب به نسبت به کسانی که خود را وابسته کرده‌­اند و بیگانگان را تکیه­‌گاه خود قرار داده‌­اند، می­فرماید: آنان که تمسک به بیگانه کرده­اند و خود را شیعه می­پندارند دروغ می­گویند این­ها شیعه نیستند. «کَذِبَ مَنْ زَعَمَ اَنَّهُ مِنْ شیعَتِنا وَ هُوَ مُتَمَسِّکُ بِعُرْوَةِ غَیْرِنا»

7- آزاد منشی: روحیه آزاد منشی در متن و بطن مکتب نبوی و علوی و تشیع جعفری گنجانده شده است. صادق آل محمد (ص) فرمود: شیعیان ما اگر از گرسنگی بمیرند دست تکدی و گدایی به سوی دشمنان ما دراز نمی­کنند و از آنان چیزی نمی­خواهند. «شِیعتُنا لا یَسْالُونَ لَنا مُبْغِضا وَ لَوْ ماتُوا جُوعَاً» (تحف‌­العقول/303)

8- نیاز اندک: برنامه­‌های تربیتی مکتب امام صادق (ع) روح و روان شیعه جعفری را به‌­گونه‌­ای هدایت و تربیت می­‌کند که کمترین وابستگی را به دنیا و مظاهر دنیوی داشته باشد و از همین رهگذر سرمایه‌­های ارزش­مند عزت­مندی، زهد، قناعت و .. را به دست می­‌آورد. امام (ع) در وصف شیعیانش می­فرماید: به خدا سوگند شیعه، من به‌­خاطر وابستگی و تعلق کمترش به دنیا و مظاهر دنیایی، نیازمندی­‌هایش اندک است «شیعَتی وَاللهُ حَوائِجُهُمْ خَفیفَة

9- زینت تشیع: توصیه دلسوزانه امام صادق (ع) به شیعیانش این است که شما با ما ارتباط ایمانی برقرار کرده‌­اید و مردم شما را محصول تربیت­های ما می­دانند. فرمود: مردم شما شیعیان را به ما نسبت می­دهند پس برای ما زینت باشید نه مایه سرافکندگی «یا مَعْشَر الشیعَةَ اِنَّکُمْ قَدْ نُسِبْتُمْ اِلَینا کُونُوا لَنا زَیْناً وَ لاتَکوُنوا شَیْناً» (میزان‌­الحکمه، واژه شیعه)

10- هماهنگی گفتار و کردار: شیعه جعفری، گفتار و رفتارش با یکدیگر هم­سو و هماهنگ است. او سخنان و گفتارش را با عملش امضا می­کند. صادق آل محمد (ص) فرمود: اگر یکی از پیروان ما در مقام گفتار، موضوعی را بگوید ولی در مقام عمل خلاف آن را انجام بدهد «شیعه جعفری» نیست. «لَیْسَ مِنْ شیعَتِنا مَنْ قالَ بِلِسانِهِ وَ خالَفَنا فی اَعماِلنا وَ آثارَنا» (بحار/68/164) ./پ

 

سید رضا تقوی

نماینده مردم شریف تهران