پس از یک ماه مجاهده با نفس و مبارزه با خواهش‌­های نفسانی، …

یادداشت‌ها، مجموعه‌ای از کوتاه‌نوشته‌های حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی است که در موضوعات مختلف و به فراخور مناسبت‌های گوناگون نگاشته شده است. مکتوباتی که از نثری روان برخوردار بوده، به زیور آیات و روایات زینت یافته و با ادبیات غنی فارسی ملاحت پیدا کرده‌اند. یادداشت‌های حاضر توسط حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی، در روزهای نمایندگی مجلس یازدهم تألیف شده و توسط هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، در صحن عمومی و در میان نمایندگان مردم، توزیع گشته است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

عید فطر

1- در میان ملت­‌ها و اقوام گوناگون بشری، روزهایی به­‌نام «عید» وجود دارد که مردم آن روز را گرامی می­‌دارند و برای تجلیل از آن موقعیت ممتاز جشن می­‌گیرند.

2- امت اسلامی نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست. روزهای شکوه­مندی را به‌­عنوان «عید» اعلام می‌­کند و با این کار جریان جدیدی را در فرهنگ رفتاری جامعه به‌­وجود می‌­آورد. البته «عید اسلامی» بر محور بندگی حضرت حق شکل می‌­گیرد.

3- پس از یک ماه مجاهده با نفس و مبارزه با خواهش‌­های نفسانی، رازونیازهای روحانی، سحرخیزی، روزه­‌داری و پایان این جدال طولانی و موفقیت ایمانی «عید» می‌­گیرند و نام آن­‌را «عید فطرت» می­‌گذارند. «الذی جعلته للمسلمین عیدا».

4- روز گرفتن پاداش: روز عید فطر روز دریافت جوائز است، البته برای کسی که استحقاق دریافت جایزه را داشته باشد. پیامبر اکرم(ص) فرمود: ای مؤمنان! صبحگاهان به­‌سوی جایزه­‌هایتان بشتابید. «اَیُّها المؤمنون! اُغْدوُ اِلی جوائزِکُمْ». «کافی /4/168».

5- امیرمؤمنان علی (ع) فرمود: کسی در روز عید فطر عید دارد که خداوند روزه و نماز او را پذیرفته باشد. «اِنَّما هُوَ عیدٌ لِمَن قَبِلَ صیامَهُ و شَکَرَ قیامه». «نهج البلاغه/ح/428».

6- تعظیم شعائر: روز عید فطر، روز تعظیم شعائر اسلامی است. روز تهلیل (لا اله الا الله)، روز تکبیر (الله اکبر) است. تکبیر گفتن به معنای تعظیم در پیشگاه عظمت خداوند است. سیره پیامبر اکرم(ص) این بود که در روز عید فطر و قربان از منزل بیرون می‌­آمد و با صدای بلند تهلیل و تکبیر می­‌گفت و به طرف مصلّی حرکت می‌­کرد. «یَخْرُجُ فِی الْعِیدَینِ رافِعاً صُوْتَهُ بالتَهلیلِ و التکبیر».

7- اجتماع و اتحاد: یکی از برنامه­‌های روز عید فطر اقامه نماز آن­‌هم در فضای باز است تا مسلمانان در یک همایش شکوه­مند، در کنار یکدیگر قرار بگیرند و اجتماع و اتحاد خود را به رخ دشمنان سیاه‌­دل بکشانند و دسته­‌جمعی خدای متعال را بستایند. «لیکون للمسلمین مجتمعاً یجتمعون فیه». «من لایحضره الفقیه/ج1/522».

8- روز مغفرت و آمرزش گناهان: در روایت آمده است که در آخرین روز ماه رمضان فرشته‌­ای، روزه‌­داران را مورد خطاب قرار می­‌دهد و می­‌گوید: بشارت باد شما را که گناهان شما آمرزیده شد. «فَقَدْ غُفِرَ لَکُمْ ما سَلَفَ مِنْ ذُنوُبِکُمْ» از امروز، روز نو را شروع می­‌کنید. بنگرید چگونه شروع می­‌کنید؟ «فَانْظُروا کَیْفَ تَکُونُونَ فِی ماتَسْتَأنِفوُنَ». «بحار/87/363».

9- عید پاکی و پاکیز­گی: ماه مبارک رمضان، ماه طهارت و پاکیز­گی است و از این ماه به «شَهرُ الطَّهُور» نام برده می‌شود. در این ماه، زمینه‌­ها و عواملی وجود دارد که روح و روان ما را پاک می­‌گرداند و آن عوامل عبارت­‌اند از : 1- روزه 2- تلاوت قرآن 3- احیای شب­‌های قدر 4- سحرخیزی 5- دعا و استغفار و … همه این عوامل به پاکیزگی و نورانیت ما کمک می­‌کنند. پس از یک ماه تلاش موفق برای طهارت روح و جانمان، عید می­‌گیریم.

10- عید فقرا: روز عید فطر، فقرا و نیازمندان نیز باید از برکات عید بهره‌­مند باشند و به­‌همین ­جهت بر اغنیا واجب است تا در این روز با پرداخت زکات فطره، سفره فقرا را، هر چند اندک رونق ببخشند./ف

سیدرضا تقوی

نماینده مردم شریف تهران