حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی از پیشگامان انقلاب اسلامی در شهر دامغان و اولین زندانی سیاسی آن دیار در رژیم شاهنشاهی است، روحیۀ انقلابی، سخنرانی‌های ضد رژیم پهلوی، پخش اعلامیه و عکس‌های امام خمینی (ره) باعث شد تا در ‌سال ۱۳۴۹ از دامغان دستگیر و در زندان «قزل‌قلعه» زندانی شود، ازآن‌پس بود که در اسناد سازمان اطلاعات و امنیت کشور «ساواک» از او به عنوان عنصری خرابکار و مخالف رژیم یاد شد و مزاحمت‌ها و مراقبت‌های فراوان دژخیمان، آغاز گشت.

هرچه به‌سال ۵۷ یعنی سال پیروزی انقلاب نزدیک‌تر می‌شد، فعالیت‌ها، سخنرانی‌ها و مسافرت‌های تقوی نیز بیشتر و بیشتر می‌شد. در اعتصابات و اعتراضات طلاب، تعطیلی درس‌های مراجع تقلید به‌عنوان اعتراض به اعمال دستگاه رژیم طاغوتی، برنامه‌ریزی برای سخنرانی‌های انقلابی در قم و شهرستان‌ها، تکثیر اعلامیه‌ها و نوار سخنرانی‌های امام‌خمینی (ره)، ارتباط و تماس با علمای بلاد، از فعالیت‌هایی بود که حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی انجام می‌داد. آنچه در ادامه می‌آید، بخشی از اسناد گردآوری شده در سازمان اطلاعات و امنیت کشور «ساواک» از فعالیت‌های حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی است:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

گزارش نصب مجدد عکس‌های خمینی در مدرسۀ حاج فتحعلی‌بیک

 

تاریخ گزارش: 48/10/2

شماره گزارش: 3595/هـ

به:316

از: 14/هـ

منبع: 3334

تاریخ وقوع: 26/9/48

تاریخ رسیدن خبر به منبع: 26/9/48

تاریخ رسیدن خبر به رهبر عملیات محل: 29/9/48

پیرو: 3498/هـ – 25/9/48

موضوع: نصب مجدد عکس بخمینی* به دیوار مدرسۀ حاج فتحعلی بیک دامغان

پس از برداشتن سه قطعه عکس خمینی از طرف شهربانی دامغان در مورخۀ 48/9/26 یک قطعۀ دیگر عکس خمینی به قطع کوچک که روی آن جمله‌ای به صورت چاپی نوشته شده به دیوار اطاق دوم مدرسه به وسیلۀ عوامل ناشناس نصب و روز بعد همان عکس روی درب ورودی مدرسه و روز 48/9/28 عکس مزبور به دیوار اطاق دیگری نصب شده است.

نظریۀ منبع: چنانچه صلاح باشد عکس مزبور را برداشته و تقدیم دارم.

نظریۀ رهبر عملیات: استحضاراً به عرض می‌رسد.

نظریۀ رییس امنیت داخلی: جهت شناسایی عاملین الصاق عکس، به منبع آموزش کافی داده شد.

نظریۀ رییس ساواک: منبع مراقبت نماید و عامل را بشناسد و برای شناختن عامل باید غیر محسوس، منبع، عکس را بردارد و مراقب الصاق کننده باشد.

 

طبقه‌بندی حفاظتی: خیلی محرمانه

*. خمینی.