همان­طور­که هر انسانی، براساس کشش درونی و فطری، درپی شناخت «بهترین‌­ها» است تا آن­ها را بشناسد و سپس برای دست­یابی به هرکدام از زیباترین، کامل­‌ترین، پرسودترین و مناسب­‌ترین…

یادداشت‌ها، مجموعه‌ای از کوتاه‌نوشته‌های حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی است که در موضوعات مختلف و به فراخور مناسبت‌های گوناگون نگاشته شده است. مکتوباتی که از نثری روان برخوردار بوده، به زیور آیات و روایات زینت یافته و با ادبیات غنی فارسی ملاحت پیدا کرده‌اند. یادداشت‌های حاضر توسط حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی، در روزهای نمایندگی مجلس یازدهم تألیف شده و توسط هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، در صحن عمومی و در میان نمایندگان مردم، توزیع گشته است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

بدترین­‌ها

 

همان­طور­که هر انسانی، براساس کشش درونی و فطری، درپی شناخت «بهترین‌­ها» است تا آن­ها را بشناسد و سپس برای دست­یابی به هرکدام از زیباترین، کامل­‌ترین، پرسودترین و مناسب­‌ترین را به‌­دست آورد و خود را یک گام به موفقیت نزدیک­‌تر نماید. در مقابل تلاش می­‌کند تا «بدترین‌­ها» را نیز شناسایی نموده و از آن­ها به‌­شدت دور شود تا صدمه‌­ای به روند زندگی او وارد نشود. نگاهی به «بهترین­‌ها» داشتیم و اینک از راهنمائی­‌های پیشوایان معصوم دین بهره­ می­‌گیریم و به نمونه­‌هایی از «بدترین­‌ها» اشاره می­‌کنیم:

۱- بدترین مردم: خودبزرگ­‌بینی و عُجب، انسان را به نابودی و هلاکت می‌­رساند و نمونه آن شیطان است که همین خصلت او را از آن مقام رفیع به زیر کشید و موجب سقوط او را فراهم آورد. امیر مؤمنان علی(ع) می­فرماید: بدترین مردم چنان خود بزرگ­‌بین است که خویش را بهترین مردم می‌­داند «شَرُّ النّاسِ مَنْ یَری اَنَّهُ خَیرُهُمْ»

۲- منفورترین افراد: پیامبر اکرم(ص) فرمود: در پیشگاه خداوند متعال منفورترین افراد دانشمندی است که به ملاقات حاکمان و کارگزاران نظام جور می­‌روند «اِنَّ اَبْغَضَ الْخَلْقِ اِلیَ اللّه تعالی اَلْعالِمُ یَزوُرُ الْعُمّالَ»

۳- بدترین راست­‌ها: گاهی یک سخن راست فتنه ایجاد می­‌کند، بذر کینه و دشمنی را می‌­افشاند، خانواده­‌هایی را از هم می‌­پاشاند. علی(ع) فرمود: بدترین سخن راست، سعایت و سخن­‌چینی است «أسْوَءُ الصِّدقِ النَّمیمَهُ»

۴- شرورترین مردم: امیر مؤمنان، علی(ع) فرمود: شرورترین مردم کسی است که دیگر افراد جامعه از شرارت­‌ها و ستم­گری­‌های او می‌­ترسند «شَرُّالنّاسِ مَنْ یَتَّقیهِ النّاسَ مَخافَهَ شَرَّهُ»

۵- زشت­‌ترین اخلاق: در مکتب علوی، زشت‌­ترین رذیلت اخلاقی تکبر و بزرگی­‌فروشی است. «اَقْبَحُ الْخُلْقِ ألتَّکَبَّرُ» و گاهی از این صفت شیطانی به «شَرُّالعُیوبِ» تعبیر شده است.

۶- بدترین نفاق: رفتار و گفتار منافقانه به‌­هر شکل و در هر اندازه که باشد زشت و بد است ولی بدترین منافق کسی است که مردم را به پیروی از فرمان الهی دعوت می‌­کند ولی خودش به آن عمل نکند و از معصیت باز می­‌دارد ولی خودش از آن کناره‌­گیری نکند. «علی(ع): أشَدُّ النُاسِ نِفاقاً مَنْ اَمَرَ بِالطّاعَهِ وَلَمْ یَعْمَلْ بِها…»

۷- بدترین گناهان: علی(ع): بدترین گناه آن است که گنه‌کار، آن­‌را سبک شمارد. «اَشَدُّ الذُّنوُبِ ما استَخَفَّ بِهِ صاحِبُهُ»

۸- احمق‌­ترین مردم: برخی از مردم، در جریان زندگی چنان متوهّم می­‌شوند که به سختی می‌­توان با آن­ها کنار آمد. دانشی ندارند ولی خود را داناترین می‌­­دانند. از فهم زیادی برخوردار نیستند ولی خود را فهیم‌­ترین مردم به­‌حساب می‌­آورند. علی(ع) فرمود: کم‌­خردترین مردم کسی است که خود را خردمندترین مردم می­‌پندارد «أحمقُ النّاسِ مَنْ ظنَّ اِنَّهُ اعقَل النّاس»

9- پلیدترین گناهان: امام صادق(ع) فرمود: پلیدترین گناهان سه چیز است: 1- حیوانی را بی­‌جهت کشتن «قَتْلُ البَهیمهِ» 2- نپرداختن مهریه زن «وَ حَبْسُ مَهْرِالْمَرْئَهِ» 3- ندادن مزد کارگر «وَمَنعُ الْأجیرِ اَجْرَهُ»./م

سیدرضا تقوی

نماینده مردم شریف تهران

1401/02/21