حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی از پیشگامان انقلاب اسلامی در شهر دامغان و اولین زندانی سیاسی آن دیار در رژیم شاهنشاهی است، روحیۀ انقلابی، سخنرانی‌های ضد رژیم پهلوی، پخش اعلامیه و عکس‌های امام خمینی (ره) باعث شد تا در ‌سال ۱۳۴۹ از دامغان دستگیر و در زندان «قزل‌قلعه» زندانی شود، ازآن‌پس بود که در اسناد سازمان اطلاعات و امنیت کشور «ساواک» از او به عنوان عنصری خرابکار و مخالف رژیم یاد شد و مزاحمت‌ها و مراقبت‌های فراوان دژخیمان، آغاز گشت.

هرچه به‌سال ۵۷ یعنی سال پیروزی انقلاب نزدیک‌تر می‌شد، فعالیت‌ها، سخنرانی‌ها و مسافرت‌های تقوی نیز بیشتر و بیشتر می‌شد. در اعتصابات و اعتراضات طلاب، تعطیلی درس‌های مراجع تقلید به‌عنوان اعتراض به اعمال دستگاه رژیم طاغوتی، برنامه‌ریزی برای سخنرانی‌های انقلابی در قم و شهرستان‌ها، تکثیر اعلامیه‌ها و نوار سخنرانی‌های امام‌خمینی (ره)، ارتباط و تماس با علمای بلاد، از فعالیت‌هایی بود که حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی انجام می‌داد. آنچه در ادامه می‌آید، بخشی از اسناد گردآوری شده در سازمان اطلاعات و امنیت کشور «ساواک» از فعالیت‌های حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی است:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

درخواست گزارش نتیجۀ تخلفات

 

تاریخ گزارش: 48/10/10

شماره گزارش: 5008/316

به: ریاست ساواک فرمانداری کل سمنان

از: ادارۀ کل سوم (316)

درباره: نصب مجدد عکس خمینی به دیوار مدرسۀ حاج فتحعلی بیک دامغان

عطف به: 3595/هـ – 2/10/48

 

خواهشمند است دستور فرمایید نتیجۀ اقدامات معموله نسبت به مفاد گزارش، خبر معطوفی را منعکس نمایند.

مدیر کل ادارۀ سوم. مقدم*

 

خیلی محرمانه

 

 

 

* ناصر مقدم، فرزند یعقوب مقدم، در سال 1297ه.ش در تهران متولد شد. وی از افسران ویژۀ «دفتر ویژۀ اطلاعات» بود که زیر نظر حسین فردوست کار می‌کرد. پس از قیام 15 خرداد، وی به ریاست ادارۀ کل سوم ساواک منصوب شد. مقدم در شامگاه روز 21 فروردین 1358 همراه 10 تن دیگر از عوامل جنایتکار سازمان اطلاعات و امنیت پهلوی (ساواک) به جوخۀ اعدام سپرده شد.