بعثت، انفجار نور بود در جامعه­‌ای که در گور جهل و جاهلیت گرفتار شده بود…

یادداشت‌ها، مجموعه‌ای از کوتاه‌نوشته‌های حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی است که در موضوعات مختلف و به فراخور مناسبت‌های گوناگون نگاشته شده است. مکتوباتی که از نثری روان برخوردار بوده، به زیور آیات و روایات زینت یافته و با ادبیات غنی فارسی ملاحت پیدا کرده‌اند. یادداشت‌های حاضر توسط حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی، در روزهای نمایندگی مجلس یازدهم تألیف شده و توسط هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، در صحن عمومی و در میان نمایندگان مردم، توزیع گشته است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

دست­‌آوردهای بعثت

 

1- بیست‌­وهفتم ماه رجب مصادف است با سال‌گشت بعثت نبوی، روزی که امین وحی‌­اللهی (جبرئیل) در «جَبَلُ‌النُّور» لباس نبوت بر قامت رسای محمد مصطفی(ص) پوشاند و با نزول آیات نورانی قرآن کریم از جانب ربّ رحیم، او را به پیامبری مبعوث کرد و بانگ برآورد که بخوان بنام پروردگارت… «اقرأ باسم ربکَ الذَی خَلَق…»

2- پیامبر خدا، از «جبل النور» با عجله و نفس زنان به زیر آمد. در حالی که قطرات عرق بر چهره نورانیش، نقش بسته بود جامعه ظلمت­‌زده جاهلی و آلوده به شرک و شیطنت را نهیب زد که «قُولُوا! لااِله­اِلّااللّه تُفْلِحُوا»

3- بعثت، انفجار نور بود در جامعه­‌ای که در گور جهل و جاهلیت گرفتار شده بود و دمیدن روح بود در کالبد مردمان بی­‌رمقی که آوار ستم و ستمگری نفسشان را به شماره انداخته بود. بعثت، به‌وجود آمد تا انسان را از این محیط تاریک به فضای نور و توحید رهنمون گردد. «لِیُخْرِجَکُمْ مِنَ الظُّلماتِ اِلَی النُّور»

4- بعثت به یک معنا، برافراشتن پرچم معرفت و حکمت بود و خداوند سبحان این پرچم پرافتخار را ­به­‌دست بهترین انسان­‌ها سپرد تا بر بام بلند نبوت به اهتزاز درآورد که: «ألاسْلامُ یَعْلُو وَلا یُعلی عَلَیْهِ»

5- بعثت، زمان اعلام حاکمیت اخلاق بر روابط انسان‌­ها بود و این پیام ارزشمند را به جامعه بشری اعلام فرمود که من برای تتمیم و تکمیل اخلاق مبعوث شده‌­ام «بُعِثْتُ لِاُتَمِّمَ مَکارِمَ الأخْلاقِ»

6- بعثت، نوید مبارزه با ستمگران مفسد، و نسیم حیات‌بخشِ استقرار قسط و عدل، برمبنای قوانین عادلانه الهی در جامعه بشری است «لَقَدْ اَرسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیّناتِ… لِیَقُومَ النّاسُ بالْقِسْطِ» حدید/25

7- بعثت، فریاد بلند وحدت و یکپارچگی، بر محور توحید است. بعثت آمده تا نظام قبیله‌گی را درهم بریزد و 360 بت را بشکند و طومار تفرقه و پراکندگی‌­ها، قوم­گرایی­‌ها و طایفه‌­بازی­‌ها را درهم بپیچد و با شعار «لااِلهَ­‌اِلّااللّه» وحدتی چون دژ پولادین (بنیان مرصوص) ایجاد نماید «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمیعاً ولاتَفرَقُوا»

8- در بعثت، نظام تعلیم و تربیتِ انسانِ طراز «خلیفه اللهی» به بشریت عرضه شد تا در مدرسه تربیتی نبوی انسان‌هایی چون سلمان، مقداد، ابوذر، عمار و بلال تربیت شوند. مدیر این مدرسه فرمود: من در کسوت معلّمان مبعوث شدم «اِنّی بُعِثْتُ مُعَلّما»

9- بعثت، هدیه گران­‌بهای الهی است، نفی ولایت «طاغوت» و اثبات ولایت «­اللّه» را از بعثت نبوی داریم «اِخْراجُ الْعِبادِ مِنْ عِبادَهِ الْعبادِ اِال عبادَه اللّه»

10- خداوند پیامبر را مبعوث گردانید تا گنجینه­‌های عقول بشری و استعدادهای نهفته در وجود انسان را استخراج و بارور نماید و او را تا قلّه سعادت و سیادت راهنما باشد «فَبَعَتَ فیهم رُسُلَهُ… لِیُثیِرُوا لَهُمْ دَفائنَ الْعُقُول» «نهج‌البلاغه/خطبه 1»/م

 

سیدرضا تقوی

نماینده مردم شریف تهران