روزه­‌دار حقیقی، علاوه بر روزه دهان و شکم، باید سایر اعضای بدنش را هم روزه بدارد تا روزه‌­اش…

یادداشت‌ها، مجموعه‌ای از کوتاه‌نوشته‌های حجت‌الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی است که در موضوعات مختلف و به فراخور مناسبت‌های گوناگون نگاشته شده است. مکتوباتی که از نثری روان برخوردار بوده، به زیور آیات و روایات زینت یافته و با ادبیات غنی فارسی ملاحت پیدا کرده‌اند. یادداشت‌های حاضر توسط حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی، در روزهای نمایندگی مجلس یازدهم تألیف شده و توسط هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، در صحن عمومی و در میان نمایندگان مردم، توزیع گشته است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

روزه‌داران

1- در دعای روز اول ماه مبارک رمضان از خداوند درخواست می­‌کنیم که: خدایا! روزه مرا از روزه روزه‌­داران حقیقی قرار بده «اللّهم اجْعَلْ صیامی فیه صیامَ الصّائمین»

2- برخی روزه­ و روزه­‌داری را در این می­‌دانند که دهان را از خوردن و آشامیدن ببندند و در ساعات مشخصی از خوردن آب و غذا پرهیز نمایند، در صورتی­‌که روزه فقط امساک از خوردنی­‌ها و آشامیدنی­‌ها نیست. «ألصَّومُ لَیْسَ مِنَ الطَّعامِ و الشَّرابِ»

3- پیامبر اکرم(ص) فرمود: چه بسا روزه­‌داری که از روزه­‌داریش چیزی جز گرسنگی و تشنگی نصیب او نمی­‌شود. «کَمْ مِنْ صائمٍ لَیْسَ لَهُ مِنْ صَوْمِهِ اِلّا الْجوُعَ والْعَطَش»

4- روزه­‌دار حقیقی، علاوه بر روزه دهان و شکم، باید سایر اعضای بدنش را هم روزه بدارد تا روزه‌­اش کامل شود. امام صادق (ع) فرمود: آن­گاه­‌‎که روزه می­‌گیرید، زبانتان را حفظ کنید. چشمانتان را از مناظر حرام بپوشانید، درگیری و تنازع نداشته باشید و نسبت به­ هم حسد نورزید. «فَاِذا صُمْتُمْ فَاحْفَظوُا ألْسِنَتَکُمْ وَ غَضُّوا اَبْصارَکُمْ وَلاتَنازعوُا، وَلا تُحاسَدوُا»

5- آنان که نیمه شب برمی­‌خیزند و خود را برای روزه­‌داری آماده می­‌کنند مورد لطف و رحمت الهی هستند و خدا و فرشتگان بر سحرخیزان درود می‌­فرستند «اِنَّ اللّهَ وَ مَلائکتَهُ یُصَلّوُنَ عَلَی الْمُسْتَغْفَرینَ المتَسَحرینَ بالْأسْحار»

6- پیامبر اکرم(ص) فرمود: خداوند صائمین را به پاداش عمل روزه‌­داری­شان از دری به‌­نام «رَیّان» وارد بهشت می­‌کند. «اِنَّ فی الْجَنَّهِ باباً یُقالُ لَهاَ الرَّیانُ لایَدْخُلُ بِها اِلّاَ الصّائمونَ»

7- روزه­‌داران، در پیشگاه خدای متعال از چنان منزلتی برخوردارند که رسول گرامی اسلام (ص) فرمود: خداوند جمعی از فرشتگان را موظف کرده است تا روزه­‌داران را دعا کنند «اِنَّ اللّهَ وَکّلَ ملائکهَ بِالدُّعاء لِلصّائمینَ»

8- مقام و منزلت روزه­‌داران واقعی تا آن­جا اوج می­‌گیرد که اعمال و حرکت­‌های غیر ارادی آنان نیز عبادت محسوب می­‌شود. مثلاً نفس‌­هایشان ثواب تسبیح دارد «اَنْفاسُکُمْ فیهِ تَسْبِیحٌ» و خوابشان نیز عبادت به حساب می‌­آید «نَوْمُکُم الصّائمِ عِبادَهٌ»

9- روزه­‌داران با گرسنگی و تشنگی خود به یاد گرسنگی و تشنگی روز قیامت می‌­افتند و ماه مبارک رمضان فرصت مبارکی، برای زنده کردن یاد قیامت است که از آثار تربیتی بالایی برخوردار است. «وَاذْکُروُا بِجوُعِکُم وَ عَطَشِکُمْ فْیهِ جُوعَ یَومَ القیامهِ وَ عَطَشِهِ»

10- خداوند در قرآن کریم فرموده: مرا بخوانید تا اجابت کنم شما را «اُدْعوُنِی اَسْتَجِبْ لَکُمْ» روزه­‌دار باید از فرصت رمضان و روزه‌­داری استفاده کند و بداند که خداوند دعایش را مستجاب می‌­کند، به‌­خصوص هنگام افطار که زمان گرفتن مزد روزه­‌داری است. پیامبر اکرم(ص) فرمود: «دَعْوَهُ الصائِمِ تُستَجابُ عِنْدَ اِفطارِهِ»./م

در بارگـه جـلالت ای عـذرپذیردریاب که من آمده‌­ام زار و حقیر
از تو همه رحمت است و از من تقصیرمن هیچ نیم، همه توئی، دستم گیر

سیدرضا تقوی

نماینده مردم شریف تهران