فلسفه اربعین باید تبیین و تفسیر شود

 

 

 

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین سید رضا تقوی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به حضور گسترده و پرشور مردم در راهپیمایی اربعین گفت: اربعین به لحاظ اعتقادی در فرهنگ تشیع در راستای فرهنگ عاشورا قرار دارد؛ یعنی عاشورا و اربعین در یک جهت هستند و تجلیل از اربعین یعنی تجلیل از شهدایی که در عاشورا و در رکاب امام حسین (علیه السلام) به شهادت رسیده‌اند.

وی افزود: بنابراین حرکت اربعین همان حرکت عاشورایی است ما به این مساله اعتقاد داریم و باید سعی کنیم این حرکت را  مانند عاشورا گرامی بداریم چراکه اقدامات این چنینی باعث شده است عاشورا زنده بماند.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه فریاد آزادی انسان هایِ آزاده همچنان از اعماق تاریخ به گوش می‌رسد افزود: هیهات من الذله عاشورائیان سرلوحه آزادگان جهان قرار گرفته است، حرکت اربعین محتوایی دارد که باید به آن پرداخت و برای مردم تبیین و تفسیر کرد.

تقوی تصریح کرد: همه دنیا اذعان دارند، انقلاب ما شعبه‌ای از انقلاب  عاشوراست و به انقلاب عاشورا بدهکار است. نشانه هایی هم برای اثبات این ادعا وجود دارد به عنوان مثال می توان به یکی از شعارهای دوران انقلاب اشاره کرد که مردم فریادمی زدند: «نهضت ما حسینی است»

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عاشورا در دنیا توسعه بیشتری پیدا کرد و روز به روز بیشتر هم می‌شود و چه بسا انسان‌های آزادمنشی که مسلمان یا شیعه نیستند اما با تکیه بر فرهنگ عاشورا انقلابی هستند.

وی با بیان اینکه راهپیمایی اربعین فریاد مظلومیتِ مظلومان کربلاست که آن را شرکت کنندگانِ این مراسم عظیم بازتاب می‌دهند، تصریح کرد: اربعین نوعی تداوم نهضت عاشوراست.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اربعین مانور سیاسی است که مسلمانان و علاقه‌مندان به عاشورا در آن شرکت می کنند تا از این طریق بذرآگاهی را دل‌ها بکارند. می توان ادعا کرد راهپیمایی اربعین نوعی تجلیل از کسانی است که برای مبارزه با ظلم و شرک به شهادت رسیدند.

لینک مطلب در خبرگزاری فارس