عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در توضیح سوءاستفاده برخی از عنوان استادی دانشگاه، پرسید: با فردی که در محیط علمی مقابل ارزشها و انقلاب ایستاده و پا روی خون شهدا گذاشته، چه برخوردی باید کرد؟

حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره جوسازی‌ها و اظهارات کذب اخیر برخی رسانه‌ها تحت عنوان اخراج اساتید گفت: درباره اینکه دشمن دنبال پیدا کردن سوژه ای است که بتواند آشفتگی روانی در جامعه را ترویج کند، شکی نیست؛ از ابتدای انقلاب در هر موقعیتی در این کشور به این بزرگی در هر گوشه‌ای اگر اتفاقی رخ می‌داد، اقدام به بزرگ نمایی آن می‌کرده و کاه را به کوه تبدیل می‌کند یا اینکه برخی پیشرفت‌ها را کوچک نمایی کرده و کوه را تبدیل به کاه و مردم را مشغول آن می کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: نمی‌دانم با این فضای مجازی یَله و رها که هر روز با روان مردم بازی می‌کنند، می‌خواهند چه کنند؟ دستگاه قضا و دستگاه‌های مسئول باید به این مسائل توجه کنند؛ یکی از شاخص‌های مهم امنیت در هر کشوری، امنیت روانی مردم است اگر هر روز مردم در کشور با دهها خبر دروغ و شایعه و جوسازی‌های هدف دار روبه رو شوند، دیگر زندگی برایشان تلخ خواهد شد.

حفظ آرامش روانی جامعه، موضوعی ملی است

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه تعدادی از مردم اگرچه بعضا با مشکلاتی در بخش‌های معیشتی روبه رو هستند، اما به هر حال درآمدی دارند گفت: حتی آنهایی هم که متمول هستند، مشکلاتی دارند اعم از مشکلات اقتصادی و غیر آن؛ لذا حفظ آرامش روانی جامعه یک مسأله ملی است عده ای نمی توانند با سوءاستفاده از فضای مجازی برنامه ریزی کرده و ذهن مردم را به هم بریزند و مرتبا بر اعصاب مردم سنگ پا بکشند.

دبیر شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: مگر در دانشگاهها متخلف وجود ندارد؟ دانشگاهی‌ها هم ممکن است مانند سایر اقشار جامعه تخلف کنند؛ آیا دانشگاهی که ۳۰ تا ۵۰ هزار دانشجو و چند صد عضو هیأت علمی دارد، همگی عابد و زاهدند؟ رئیس دانشگاه اگر تخلفی از استادان دید، چه برخوردی باید بکند؟ حال اگر طبق قانون با متخلف برخورد کرد، اتفاقی می افتد؟ آنهایی که جوسازی می کنند و می‌گویند که با استادها برخورد می‌شود اصلا می‌دانند که این فرد چه تخلفی کرده است چرا با روان مردم بازی می کنید؟

وی تاکید کرد: یک واژه ای را مرتبا روی آن مانور می‌دهند اما نمی‌گویند که امروز از برکت وجود نخبگان با غیرت است که چرخ صنعت هسته ای می‌چرخد و صنایع دفاعی روزبه روز بر قدرت آن افزوده می‌شود یا آنهایی که صنعت ماهواره ای را رشد داده اند و از لحاظ علمی می‌توانیم در دنیا حرفی برای زدن داشته باشیم یا نخبگانی که سلول‌های بنیادین را به دستاوردی برای ارتقای سطح زندگی مردم تبدیل کرده اند را چرا نمی‌بینند؟ اما در گوشه ای از یک دانشگاه یک استاد تخلف کرده را بزرگنمایی می کنند؛ اینها جوسازی و برای ایجاد ناامیدی در مردم است.

اعلام شود که افراد اخراجی چه تخلفی کرده‌اند تا مردم اسیر جوسازی رسانه‌ها نشوند

حجت‌الاسلام تقوی بیان کرد: معتقدم باید به کارهایی که برای ارتقای معیشت مردم در حال انجام است پرداخته شود نه اینکه هر دروغ و شایعه ای را در فضای مجازی منتشر کنند و به آن ضریب بدهند؛ فرقی بین نخبه و غیر نخبه نیست چه طور کارگری که در حال عرق ریختن در تابستان است باید طبق ضابطه عمل کند و اگر تخلف داشت، اخراج شود اما یک استاد دانشگاه اگر تخلف داشت، با دسته گل به استقبالش بروند؟

وی افزود: اعتقاد من بر این است که دستگاههای مسئول با این موارد برخورد کنند و صریحا اعلام کنند که این افراد چه تخلفاتی داشته اند و چه کرده اند؛ اگر در اغتشاشات استاد دانشگاه به جای تدریس در کلاس درس، آنچه رسانه های بیگانه می‌گویند را تکرار کند و دانشجویان را ترغیب به خروج از کلاس درس کند نباید به او چیزی گفت؟

عضو سابق شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: به نظر من هر فردی باید در چارچوب شأن و جایگاه خودش حرف بزند و اظهار نظر کند حالا هر فردی که می خواهد باشد؛ چه وزیر و وکیل یا استاد دانشگاه باشد چه کارگر و بازاری؛ معتقدم با کسانی که اینطور برخورد شده، باید پرونده شان رو شود که چرا با اینها برخورد شده و چه کارهایی کرده اند.