حجت الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی، عضو شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و مشاور رییس جمهور در امور روحانیت و ائمه جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در ارومیه  ضمن عرض تسلیت به‌مناسبت شهادت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و هیئت همراهشان در پی سقوط بالگرد رئیس‌جمهور، اظهار کرد: یکی از شهدای همراه شهید آیت الله رئیسی که از شخصیت های مفید و خدمت گذار برای جامعه محسوب می شد، روحانی جلیل‌القدر امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی، حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم بود.

وی با بیان اینکه بنده شهید آیت الله آل هاشم را سال های سال بود بخاطر ارتباط کاری که داشتیم می‌شناختم، گفت: ایشان حدود یکسال بود که عضو شورای مرکزی جامعۀ روحانیت مبارز شده بود و جلسات مداومی داشتیم.

فرهنگ روحانیت در خانواده‌ شهید آیت الله آل هاشم حاکم بود

حجت الاسلام تقوی با اشاره به ویژگی و خصوصیات شیهدآیت الله آل هاشم، تصریح کرد: ایشان تربیت شده خانواده روحانی بود و فرهنگ روحانیت بر خانواده‌اش حاکم بود و  پدر ایشان مورد احترام ویژه مردم آذربایجان شرقی است و مردم تبریز به ایشان به شدت معتقد هستند و در مناسبت های مختلف به‌ویژه عید غدیر مردم برای دیدن ایشان در جلو خانه‌شان صف می‌بندند و گاهی طول صف به بیش از یک کیلومتر می‌رسد و شهید آیت الله سید محمدعلی آل هاشم فرزند این پدر و چنین خانواده‌ای است.

وی ادامه داد: شهید آیت الله آل هاشم به دلیل تحصیل در حوزه علمیه با مسائل معرفتی و دینی آشنایی خوبی داشت‌.

اخلاق مداری در کارهای شهید آیت الله آل هاشم اصل بود

مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت افزود: نکته دیگر اینکه ایشان به لحاظ اخلاقی بسیار اخلاق مدار و اخلاق مداری در کارهایشان اصل بود و هیچ وقت کاری که معیارهای اخلاقی را در گفتار و رفتار بشکند را قبول نمی‌پذیرفت.

وی افزود: ایشان معتقد به اخلاقی عمل کردن بود و همیشه بر گفتار و رفتارشان لباس اخلاق می پوشاند و با اخلاق نیک با مردم رفتار می‌کرد و اگر از مردم تبریز بپرسید که شهید حجت الاسلام آل هاشم را به چه خصلتی می شناسید؟ من فکر میکنم بیشتر مردم بگوید ایشان یک روحانی اخلاق مدار بود و به نظر بنده کسی که در اینگونه پست ها قرار می گیرد و با درخواست های مردم در ارتباط است، اگر بتواند با اخلاق خوب با مردم روبرو شود حتی اگر هم مشکلشان را حل نکند، رضایت مردم را کسب خواهد کرد.

وی ادامه داد: آیت الله آل هاشم همیشه با  اخلاقی با مردم روبرو می شد و عامل موفقیت ایشان هم همین اخلاق بود و در قرآن کریم هم داریم که پیامبر اسلام (ص) یک رهبر موفقی بودند و در زمان خودش و همه کسانی که در این مورد اظهار نظر کرده و مطالعه کردند به این نکته توجه دارند که ایشان شخصیت اخلاقی بودند و خداوند در قرآن کریم فرموده است که اگر رقت قلب و مهربانی نداشتی مردم از اطراف شما پراکنده می شدند.

مردمی بودن از ویژگی بارز شهید آیت الله آل هاشم بود

این مسئول با بیان اینکه مردمی بودن یکی از ویژگی‌های بارز شهید آیت الله آل هاشم بود، گفت: ایشان با بدنه مردم ارتباط بسیار نزدیکی داشت و مشکلات مردم را رسیدگی می‌کرد. ایشان به بازار می رفت و به کسبه سرمی‌زد، با خانواده‌های شهدا دیدار و ارتباط قلبی با مردم داشت.

وی ادامه داد: ویژگی دیگر این روحانی منظم بودن ایشان بود به‌عنوان مثال وقتی وعده می داد به آن عمل کرده و سر وقت در جلسات حضور داشت و غیبت غیرموجه به هیچ وجه نداشت و اگه نمی توانست در جلسه حضور داشته باشد قبلا خبر میداد و نکته دیگر اینکه ایشان مطالب و تصمیمات جلسه را می نوشت و این ویژگی‌ها در آیت‌الله آل هاشم از ایشان یک چهره الگو و نمونه ساخته بود.

حجت الاسلام و المسلمین سید رضا تقوی  با اشاره به خطبه های نماز جمعه این شهید روحانی گفت: نماز جمعه های آیت الله شهید آل هاشم محتواهای خوبی داشت و مردم بخاطر علاقه به ایشان و ارتباطات خوب حضور پرشوری در نماز جمعه داشتند و جوانان پای ثابت نماز جمعه‌های شهید آل هاشم بودند.

وی در پایان بیان کرد: ایشان حتی گاهی برای تشویق جوانان در مسابقات ورزشی حضور داشت و حتی آن‌ها را به دفترشان دعوت می کرد و باهم گپ و گفت‌وگو داشتند.

گفتنی است؛ آیت الله سید ابراهیم رییسی خادم‌الرضا(ع) و هشتمین رییس جمهوری اسلامی ایران که عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شده بود، به همراه تمامی همراهان، همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا (ع) به مقام رفیع شهادت نایل شد.

حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه، مالک رحمتی، استاندار آذربایجان شرقی، سردار سیدمهدی موسوی، فرمانده یگان حفاظت رئیس‌جمهور و تعدادی از محافظین و خدمه بالگرد از سرنشینان بالگرد حامل رئیس‌جمهور بودند.